Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Направете супер вкусни и супер брзи кифлички за вас и вашето семејство.

Состојки:

  • 600 гр брашно
  • 1 дл масло
  • 1 лажица сол
  • 1 кисело млеко
  • 1 квасец
  • 2 дл топло млеко

Начин на подготовка:

  1. Направете тесто од намирниците, направете круг, одделете топчиња и замесете кифлички.
  2. Нека отстојат додека се загрева рерната на 180 степени.
  3. Премачкајте ги со јајце и печете дваесетина минути.

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли кифлички кои се топат во уста

Домашни кифлички

Кој е за топли кифлички?

Млечни кифлички

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Свечена погача