Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје

Сите сакаме во летниот период да се разладиме со лубеница, а освен што е навистина вкусна и освежителна, таа е и извор на витамини и здравје за организмот.

Еве што содржи лубеницата:

91% од составот на лубеницата е вода. Тоа значи дека ја има моќта да нè хидрира во пеколните жештини без додатните калории, бидејќи лубеницата содржи само 30 калории во 100 грама. Исто така, богата е со витамин А и витамин Ц кои позитивно делуваат на нашето здравје.

Има и изобилство диетални влакна и е одличен извор на калиум, кој го регулира крвниот притисок и работата на срцето…

Затоа купете сочна лубеница, исечете ја и насладувајте се со семејството.

Ем вкусно, ем здраво! – има ли подобро?

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Цел живот погрешно сме јаделе лубеница, погледнете како треба

ФОТО: Креативен начин за сервирање лубеница

Дињата како лек – Свежина и здравје во летните денови

Еве ги новите цени во Грција

Летово бидете во топ форма: 3 намирници со кои ќе слабеете

Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

singlepost_text