Внесете здравје во домот: Куркумата е лек за 100 болести

Внесете здравје во домот: Куркумата е лек за 100 болести

Куркумата е зачин сличен на кари кој го има во сите продавници за здрава храна, како и на пазарите. Овој зачин кој може да го додадете во јадењата служи за превенција на многу болести.

За почеток, куркумата има антибактериски својства, може да дезинфицирате рани и изгореници, одлична е во превенција на рак, потоа, го намалува ризикот од детска леукемија, штити од рак на црниот дроб…

Куркумата од друга страна помага и во слабеењето, штити од артритис, и штити од рак на штитната жлезда.

Куркумата во некои земји се смета и за лек за депресија.

Па, збогатете го ручекот со овој вкусен зачин и внесете здравје во домот.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Телешка супа со куркума и брокула

Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек

Крем супа со брокула и моцарела

Макарони болоњезе

Мисиркина супа со јајце

Мисиркина супа со просо и овесни снегулки

Крем супа од брокула

Крем супа од моркови

singlepost_text