Умереното јадење сладолед не дебелее и е позитивно за здравјето

Умереното јадење сладолед не дебелее и е позитивно за здравјето

Верувале или не, омилениот летен десерт, сладоледот во кој сите ние сакаме  да уживаме носи благодет и за нашето здравје. 

Сладоледот е богат со калциум. Бидејќи основните состојки за правење сладолед  се млеко и слатко овошје, овој десерт е одличен извор на калциум, но и витамини А и Б.

Сладоледот помага во одржување на телесната тежина. Заради количината на шеќер и млечни масти се смета дека сладоледот дебелее, иако некои истражувања го покажуваат спротивното.

Калциумот ја намалува калориската вредност на сладоледот па  така таа изнесува меѓу 125 и 300 калории на 100 грама производ, велат нутриционистите.

Сладоледот содржи голема количина на  витамини и антиоксиданси. Затоа, без грижа насладувајте се од омилениот десерт. Секако во умерени количини 🙂

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

singlepost_text