Љубители сте на риба? Имаме одличен рецепт за печена пастрмка

Љубители сте на риба? Имаме одличен рецепт за печена пастрмка

Ако сте љубители на рибата која важи за едно од најздравите јадења, ова е одличен рецепт за вас.

Состојки:

  • 3-4 пастрмки
  • 2 чешниња лук
  • лимон
  • масло
  • сол
  • магдонос
  • ловорови ливчиња

Начин на готвење:

  1. Со лукот премачкајте ја рибата одвнатре, а потоа направете засеци во претходно исчистената пастрмка. Во секој ставете резанка лимон, ловоров лист и лукче, а најгоре посолете.
  2. Ставете ја рибата во тавче кое ќе биде покриено со фолија.
  3. Печете на 200 степени половина час.

На здраје!

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти со пастрмка:

Пастрмка со салата

Пастрмка на охридски начин

Рибја чорба

singlepost_text