Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек

Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек

Брокулата ја има на сите пазари, продавници и маркети, достапна е за сите, а нуди многу придобивки за нашето здравје. Зошто е корисно да се јаде овој хранлив зеленчук?

Изобилува со витамин Ц, витамин К, минерали, глукозинолат и фенолни соединенија, а помага полесно да се избориме со сите хронични заболувања.

Всушност, антиоксидантите со кои таа изобилува помагаат да се регенерираат клетките и се смета за ефикасна во борбата против ракот.

Брокулата позитивно влијае и на коските.

Па, нареден пат кога ќе пазарите, купете брокула и со тоа сочувајте го вашето и здравјето на најблиските.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

Салата со брокула која ќе ја правите секој ден

Крем супа со брокула и моцарела

Свежа салата со брокула

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Крем супа од брокула

Телешка супа со куркума и брокула

Пилешко со брокула

singlepost_text