Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус

Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус

Има смешно име, но и одличен вкус. Мрзлива домаќинка е торта од која сите ќе бараат репете.

Состојки:

  • 800 мл кисела вода
  • 400 гр бисквити мелени
  • 6 пакетчиња шлаг пена
  • 200 гр чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Во длабок сад ставаме 400 мл од киселата вода, две пакетчиња шлаг и мешаме со миксер. Откако ќе добиеме густина, ги додаваме бисквитите и мешаме со лажица.
  2. Ја ставаме смесата во чинија и формираме круг.
  3. Во друг сад ја ставаме другата половина од киселата вода, и 4 пакетчиња шлаг. Мешаме со миксер додека не се згусне. Потоа го рендаме чоколадото. Мешаме со лажица.
  4. Ја нанесуваме смесата горе, и декорираме со шлаг или друго по желба.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

singlepost_text