Ледено уживање – Брз десерт во чаша

Ледено уживање – Брз десерт во чаша

Направете десерт во чаша кој има одличен вкус со неколку состојки. Еве како:

Состојки:

 • 5 јајца
 • 11 лажици шеќер
 • 1/2 литар млеко
 • густин
 • цимет
 • ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Млекото варете го со 1 лажица шеќер. Одвојте ги жолчките од белките.
 2. Од белките направете шлаг пена и додајте 5 лажици шеќер.
 3. Жолчките изматете ги со 5 лажици шеќер и густин. Ставете ја цела смеса во млекото да се соедини. Нека врие додека не стане густа.
 4. Додајте го и ванилиниот шеќер. Оставете ја малку да се олади.
 5. Ставете во чаша и горе ставете од шлагот. Декорирајте со топка сладолед од ванила. Наросете малку цимет.

Уживајте во одличниот десерт 🙂

Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти:

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

 

singlepost_text