Супер вкусен десерт – рецепт кој го „лекува“ срцето

Супер вкусен десерт – рецепт кој го „лекува“ срцето

По препорака на доктор Оз, консумирањето на јаболка и темна чоколада претставува „суперхрана“ што е добра како лек за превенција на болестите на срцето и крвните садови.

Имено, јаболкото, а посебно нејзината кора, го содржи соединението керцетин, што има својство да ги спречува внатрешните воспалувања на крвните садови.

Затоа немојте да се двоумите да го подготвите овој десерт, затоа што ова е една од ретките прехранбени комбинации што е мошне вкусна, а истовремено има и значајни ефекти за здравјето.

Состојки:

Јаболка

Темна чоколада

Ореви

Рецепт:

Јаболката исечете ги на парчиња и натопете ги во темна чоколада стопена на ниска температура. Почекајте чоколадата да се олади и да се стврдне, а потоа уживајте.

Секако јаболката можете да ги декорирате со сечкани ореви, бадеми или лешници – се зависи од вашата фантазија.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Со пет вкусни намирници до здраво срце

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

singlepost_text