Грандиозна витаминска салата: шарена чинија за летните денови

Грандиозна витаминска салата: шарена чинија за летните денови

Периодот на летото е време кога треба да се јаде многу здрава храна, свежо овошје и зеленчук и секако да се пие многу вода. Направете витаминска салата која ќе ве освежи и за време на жешките денови.

Состојки:

  • црвена зелка
  • моркови
  • кромид
  • маслиново масло
  • магдонос
  • лимонов сок
  • сол
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Во сад изрендајте половина црвена зелка и два моркова, потоа додадете ситно сечкан кромид и малку од магдоносот. Ставете масло и сол, како и други зачини по ваша желба.
  2. Прелијте со лимоновиот сок.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула