Чувајте го здравјето: Каква храна треба да консумираме на горештините?

Чувајте го здравјето: Каква храна треба да консумираме на горештините?

Во Македонија времето ќе биде многу топло. Метеоролозите за летово најавија многу високи температури, повисоки од вообичаениот за овој период. Во вакви услови, потребно е многу да внимаваме како се храниме и што внесуваме во организмот.

Во овој период се препорачува да избегнувате масна, пржена и зачинета храна. Се препорачува внесување на многу свежо овошје и зеленчук кои ќе го подобрат здравјето и ќе ни дадат сила во топлите денови.

Потребно е да јадете лесен оброк, па се препорачуваат салати, двопек, овошни салати, а секако потребен е и внес на многу вода, природни сокови или природни ледени чаеви кои ќе ви ја изгаснат жедта.

За време на горештините можете да си дозволите и да се разладите со нискокалоричен сладолед.

Идеален начин да го започнете денот е со добро смути.

Особено внимавајте на хигиената, а сè што ќе внесете треба да биде свежо и добро измиено.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text