Броевите на овошките кои никогаш не ги приметувате – тие ни откриваат дали здраво се храниме

Броевите на овошките кои никогаш не ги приметувате – тие ни откриваат дали здраво се храниме

Со сите налепници кои ги гледаме на овошјето и зеленчукот, сè потешко ни е да ги поврземе и да сфатиме што поточно претставуваат.

Некои од нив се од природно, органско потекло, додека другите се генетски модифицирани. Но, дали е тешко тоа да го видиме на прв поглед?

Сепак постои извесно значење секој од броевите на налепниците. Тие говорат за потеклото и начинот на одгледување на плодот и носат назив ПЛУ (product look-up) кодови.

Овие кодови се пуштени во употреба од 1990 година и контролата на храна ја прават полесна, побрза и поточна. Пуштени се во употреба од страна на Меѓународната федерација за стандарди на производството и од поблиску го одредуваат начинот на одгледување на плодот, типот и класата.

Доколку на налепницата има четирицифрен број, тоа покажува дека плодот е третиран со конвенционални методи, пестициди.

Ако кодот има 5 цифри, кој почнува со 8, тоа значи дека е генетски модифицирано.

Код со 5 цифри кој почнува со 9, покажува дека овошјето има органско потекло.

Овошките кои немаат ПЛУ код, се со сомнително потекло и ги јадете на сопствена одговорност.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Со пет вкусни намирници до здраво срце

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

 

 

Преземено до Прес24

singlepost_text