ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

Откако ќе го видите овој вкусен рецепт со компири, никогаш веќе нема да ги правите на друг начин. Овој деликатес е вкусен и со уникатен изглед, а и одлично ќе одговара на вашата трпеза.

Состојки за 6 парчиња:

  • 4 големи компири
  • 200 – 250 гр сланина
  • путер
  • 30 гр пармезан
  • сол
  • бибер
  • зачини по вкус

Начин на подготовка:

  1. Компирите исечете ги на тенки парчиња и ставете ги во длабок сад. Во садот додадете го растопениот путер, како и останатите состојки. Убаво измешајте.
  2. Наредете 2 парчиња сланина од долгата страна. Врз неа наредете парчиња од компирите. Замотајте во форма на роза (погледнете практично во видеото).
  3. Ставете ги во калапи за мафини и потоа во загреана рерна на 180 степени. Печете околу 30 минути.

Сите ќе ви завидуваат на овој специјалитет!. Споделете го 🙂

За повеќе видеа со кулинарски трикови, рецепти и совети кликнете тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Компир тава со кромид и сусам – посен и многу вкусен рецепт

ВИДЕО: Излупете компир за 5 секунди

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Каков добар рецепт – Домашен крцкав чипс (видео)