Со пет вкусни намирници до здраво срце

Со пет вкусни намирници до здраво срце

Болестите на кардиоваскуларниот систем не се ретка појава, а за превенција во голема мера влијае здравата исхрана. Постојат пет вида на намирници кои ќе ви помогнат во тоа.

Овес
Овес како појадок е здрав начин да го започнете денот. Оваа хранлива материја ја препорачуваат нутриционистите бидејќи е богата со хранливи влакна, што придонесува за подобра здравствена состојба на артериите.

Јогурт
Не само што го подобрува, туку и го зајакнува имунитетот. Иако не е во редот на исклучителни намирници кои се „лек за се’“, јогуртот во голема мера придонесува за здравје на срцето.

Маслиново масло
Може да се користи наместо путер или маргарин, а ќе ви овозможи подолг живот. Маслиновото масло го намалува ризикот од развој на болести на срцето, а го намалува и нивото на холестерот во крвта.

Риба
Рибата треба да се најде најмалку два пати неделно на семејната трпеза, а резултатот од тоа ќе бидат здрави крвни садови. Рибата го намалува ризикот од висок крвен притисок и го спречува неправилното работење на срцето.

Спанаќ
Овој зелен зенечук ќе го зајакне вашето срце и имунитетот. Тој е богат со влакна и калиум, а познат е и по тоа што го намалува ризикот од појава на болести на срцето.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко