Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување

Мохито овошна салата – рецепт за летно разладување

Откако ќе ја пробате оваа освежителна овошна салата, таа ќе ви стане омилениот десерт за разладување во летните денови.

Состојки:

 • 1 часа полна со коцки лубеница
 • 1 чаша грозје без семка
 • 1 чаша полна со исечкани коцки диња
 • 1 чаша јагоди
 • 1 чаша излупени киви
 • 1 чаша свежи боровинки
 • свежо нане
 • 2 лажици бел шеќер
 • 3 лажици цеден сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги лубеницата, дињата, грозјето, јагодите и кивите во сад, а на врвот ставете ги боровинките.
 2. Промешајте ги нането, шеќерот и сокот од лимон. Издробете го нането додека смесата не се изедначи.
 3. Ставете ги двете смеси во еден сад, мешајте и затворете го садот со капак. Чувајте го во фрижидерот еден час.

Совет: Пред послужување, неколку пати превртете го садот за да се изедначи смесата и да се измешаат вкусовите.

Уживајте!

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Природен сок со кој ќе се вратите со бронзен тен од плажа

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text