Додека возите кафето ви е готово – Направен минијатурен апарат за кафе

Додека возите кафето ви е готово – Направен минијатурен апарат за кафе

Величината на уредот е колку термос шолја и може да собере вода, две капсули кафе, млеко, шеќер или чај.

Тим на инженери од рускиот национален универзитет за наука и технологија, МИСИС, развил прототип на мобилниот бежичен апарат за кафе „iBarman“, кој е доволно мал да го собере во држач за чаша во автомобил.

Минијатурниот апарат, кој се напојува со помош на батерија, може да служи како апарат за кафе, за ладење вода, а со него може да се управува преку мобилниот телефон со помош на апликација.

Времето потребно да се направи кафе американо е една минута.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Прес24

singlepost_text