Научници открија „ген на виткоста“ – дали ќе биде ставен крај на дебелината?

Научници открија „ген на виткоста“ – дали ќе биде ставен крај на дебелината?

Со генетска и молекуларна анализа на 60 генерации глувци, едни кои биле склони кон дебелеење и други многу слаби, словнечките научници во соработка со биотехнолози од Универзитетот во Единбург открија „ген на виткоста“ што може да помогне во сузбивање на дебелината и на дијабетесот тип 2 кај луѓето.

Шкотските и словенeчките научници ја објавија студијата во списанието за експериментална медицина „Nautre Medicine“, пренесува Фена.

Во среда на јавно претставување на истражувањето на Хемискиот институт во Љубљана ќе зборува еден од лидерите на истражувањето, биотехнологот др. Симон Хорват.

Со генетско мапирање на глувци истражувачите открија дека тие кои се слаби и без премнгоу маснотии на ткивата имаат повисоко ниво на генот ТСТ (триосулфат-сулфур-трансераза) чија улога во метаболизмот досега не беше позната.

Истражувањето на глувци се применети и на луѓе во повеќе земји и потврдено е повисоко ниво на ТСТ во масното ткиво на слаби и здрави луѓе, додека со прекумерна тежина и заболени од дијабетис била ниска.

Станува збор за важно откритие, затоа што научнициите веруват дека со стимилирање на генот ТСТ, развојот на дебелината и дијабетес тип 2 би можело да се спречи дури и кај оние кои јадат висококалорична храна.

Научниците од Хемискиот институт за Биотехнолошкот акулетет во Љубљана сметаат дека со откривањето на дејствувањето на „генот на виткоста“ во иднина би можело да се развијат лекови за дијабетес со помош на фармаколошки срества или користење на модерна синтезна биологија.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Прес24

singlepost_text