Компот од вишни по едноставен рецепт

Компот од вишни по едноставен рецепт

Покрупни вишни се мијат и им се отстрануваат рачките. Се редат во тегли и се додава по 1 лажица шекер во секоја тегла (може да се прелијат со сируп од шекер).

Се дополнуваат со вода и се варат 20 минути додека да зовријат.

Може да се вријат и во тенџере во кое има вода и е ставено во рерна или на оган во големо тенџере во кое на дното се става текстил. Се редат подготвените и убаво затворени тегли и се завиткуваат во хартија.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Смути – дневна доза витамини

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Повеќе посни и веге рецепти

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Чиа пудинг

singlepost_text