Баклава со вишни по одличен рецепт

Баклава со вишни по одличен рецепт

Баклавата е многу вкусен специјалитет. Ама, баклавата со вишна… 🙂 Еве го рецептот на Зорица:

Состојки:

 • 500 гр кори
 • 3 јајца
 • 300-400 гр вишни
 • 200 гр шеќер
 • 200 гр масло
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 прашок за пециво
 • масло за готвење

Начин на готвење:

 1. Најпрво подгответе го премазот на следниот начин: Се матат јајцата и шеќерот додека се стопи шеќерот и потоа се додаваат маслото, павлаката и прашокот за пециво.
 2. На подмачкано тавче се редат корите и секоја кора се премачува со премазот (долните со помалку премаз, а погорните со повеќе премаз – повеќе пати се мачка иста кора).
 3. На половина од корите се додаваат вишните, па се продолжува со редење на корите и премазот.
 4. Последните 2 кори се попрскуваат само со маслото (за да бидат крцкави отккао ќе се испечат).
 5. Потоа подгответе го шербетот на следниов начин: ставете во сад да се вари 2-3 шољи (200 гр) вода, со 2-3 шољи (200 гр) шеќер, 1 прашок ванила додека да зоврие.
 6. По печењето, баклавата се прелива/попарува со шербетот.
 7. Наредената баклава се сече на начин по ваш избор и се пече на температура 20-25 минути во претходно загреана рерна на 200 степени.

Повеќе рецепти за вкусни десерти тука

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Чоколадна баклава

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text