Портокал, праска, кајсија… Здравствени предности на природните oвошни сокови

Портокал, праска, кајсија… Здравствени предности на природните oвошни сокови

Соковите од свежо овошје се од големо значење за вашето целокупно здравје. Иако дел од нутриционистите препорачуваат почесто да јадете овошје, отколку да пиете овошни сокови, тоа не значи дека природните сокови се помалку хранливи.

Сок од јаболко

Сокот од јаболко е богат со витамините А, Б и Ц, но и минералите како калциум, магнезиум, фосфор и калиум. Помага во лечење на артритисот и ревматските заболувања, го смирува организмот и го чисти системот за варење.

Сок од кајсии

Кајсиите исто така содржат голема количина на витамините А, Б , Ц и К, а високата концентрација на витамините го забавуваат стареењето. Овој сок исто така е добар за јакнење на коските и за виталност на косата и кожата. Кајсијата е богата со железо, па е добра и при лечење на анемија и проблеми со менопаузата.

Сок од капини

Поради содржината на витамините Ц и Е, кои се силен антиоксиданс, капините се делотворни и во борбата против слободните радикали, кои ги оштетуваат ќелиите и ткивата во организмот, а се поврзани со ракот и болестите за срцето. Овој сок исто така помага во контролата на дијабетесот. Капините ја чистат крвта, а често се користат и за лечење воспаленија на грлото и дијареа.

Сок од грозје

Покрај витамини, грозјето содржи и минерали, вклучувајќи ги калиумот, бакарот, јодот, железото, фосфорот и калиумот. Овој сок е добар за варењето, болестите на срцето, артритисот, туберкулозата, проблемите со црниот дроб, хемороиди и разни алергии.

Сок од киви

Сокот од киви обилува со витамин Ц и железо. Содржи многу влакна кои се важни за системот за варење. Покрај тоа, го намалува лошиот холестерол во крвта.

Сок од лимон

Сокот од лимон содржи витамин Б, Ц и П. Одличен е за детоксикација на организмот и чистење на кожата.

Сок од портокал

Сокот од портокал исто така обилува со витамини и минерали. Портокалот го смирува нервниот систем и е делотворен во лечење на нервозата, стресот и несоницата.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Хајд Парк

singlepost_text