Гурманска плескавица

Гурманска плескавица

Ви ја претставуваме новата царица на плескавиците 🙂 Прочитајте го рецептот на Филип и имајте пријатен ручек.

Состојки:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • 2 главици кромид
 • магдонос
 • 3 лажици презла
 • зачини по вкус (сол, мешан сув зачин, бибер, буковец)
 • 200 гр мешан кашкавал
 • 100 гр сланина
 • масло за јадење

Начин на подготовка:

 1. Во сад го ставаме меленото месо. Го додаваме ситно сецканиот кромид и ситно сецканиот магдонос.
 2. На смесата ја додаваме презлата, зачините и масло са јадење.
 3. Убаво ја месиме смесата и ја оставаме околу 3 часа во фрижидер со цел состојките убаво да се спојат.
 4. Од добиената смеса формираме 4 топчиња за 2 плескавици.
 5. Земаме едно од топчињата и му ставаме 100 гр кашкавал и 50 гр од претходно ситно исечканата сланина. Филип за подобар вкус на овој рецепт вели дека купува сланина на Пекабеско.
 6. Поклопуваме со второто топче и формираме плескавица.
 7. Истото го повторуваме и со другите две топчиња. Ги премачкуваме плескавиците со масло и пржиме на скара додека не поруменат.
 8. Се сервираат со помфрит или некоја свежа салата.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

singlepost_text