Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Гордана има одличен инстант рецепт со кој ќе направите домашно цвекло десет пати повкусно од она кое го купуваме. Добивате природно цвекло, без конзерванси и што е најважно – целосно прилагодено на вашиот вкус.

Состојки:

  • 3 средни цвекла
  • сол
  • маслиново масло
  • оцет

Начин на подготовка:

  1. Цвеклото го лупиме и го сечкаме на тркалца.
  2. Го ставаме во вода да се вари. Откако водата ќе зоврие, ја намалуваме температурата и го оставаме да се довари уште 20 минути.
  3. Оставете го цвеклото да се олади надвор од водата. Ставете го потоа во длабок сад и зачинете со со сол, масло и оцет по вкус.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти и вести:

ВИДЕО: Домашно крем сирење со само 2 состојки

ВИДЕО рецепт: Еве која е тајната за вкусно домашно ѕаѕики

Најдобар рецепт за домашно ќофте

Телешка чорба со домашно лепче

Работите ноќе или не спиете до доцна? – ова овошје мора да го јадете

ВИДЕО: Рецепт за најскапиот бургер во светот

Со Нордиска диета слабејте без гладување

ВИДЕО: Рецепт за крцкави компирчиња на шведски начин

singlepost_text