Вкусни палачинки на кои никој не може да им одолее

Вкусни палачинки на кои никој не може да им одолее

Gotvi.mk палачинки со крем, чоколаден прелив, ореви и џем од вишни. Многу вкусно. Еве го рецептот.

Состојки:

  • 250 гр. брашно
  • 250 мл. вода
  • 250 мл. млеко
  • 30 мл. масло
  • 1 ванилин шеќер
  • 1/2 прашок за пециво
  • 3 јајца

Начин на готвење:

  1. Состојките се матат со миксер се додека не се добие делумно густа смеса.
  2. Смесата за палачинки се остава да отстои околу 25-30минути.
  3. Палачинки пржете ги во тава за палачинки со плитко дно на средно силен оган, а на кое со кујнска хартија е претходно нанесено малку масло за готвење.

На крај можете да ги сервирате на Gotvi.mk начин или, пак, со крем, џем или мед, малку ореви и чоколаден прелив.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text