Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Нов рецепт од кујната на Ана – вкусни таљатели со сланина, лук и босилек. Пробајте и ќе барате да направите и од другите нејзини рецепти 🙂

Состојки:

 • таљатели
 • 100 гр сланина
 • 3 чешниња лук
 • 1 рака босилек
 • маслиново масло за јадење
 • кашкавал или моцарела

Начин на готвење:

 1. Таљателите сварете ги според упатството на кесичката. Исцедете ги, посолете и полијте ги со маслиново масло.
 2. Во меѓувреме додека се варат таљателите, исечкајте ја сланината на ленти, иситнете го лукот и скинете го босилекот на ливчиња. За ова јадење Ана употребила сланина на Пекабеско.
 3. Сланината, лукот и босилекот ставете ги во тава во која претходно сте ставиле малку масло за готвење и пропржете ги.
 4. Смесата ставете ја во тенџерето со исцедените, посолени и полиени со маслиново масло таљатели. Мешајте додека убаво не се соедини.
 5. Сервирајте во чинии и по вкус одозгора изрендајте кашкавал или моцарела сирење.

На здравје!

Прочитај и:

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо