Мравки по дома? Направете природен рецепт со кој повеќе нема да ги видите

Мравки по дома? Направете природен рецепт со кој повеќе нема да ги видите

Летото е период кога повеќето луѓе бараат помош и совети како да се ослободат од мравките во куќата.

Дератизациските производи се многу опасни за нашето здравје, а во некои случаи можат да предизвикаат отежнато дишење, кашлање и гушење.

Наместо користење на штетни хемикали за ослободување на мравките, најпрво испробајте го овој природен рецепт. Ако не бива, секогаш можете да се вратите по старо.

Состојки:

30 капки етерично масло од каранфилче

30 капки етерично масло од нане

1 литар вода.

Подготовка:

Измешајте ги состојките во боца за прскање. Добро протресете и испрскајте каде што гледате или има мравки. Постапката можете да ја повторите доколку тоа биде потребно.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

ВИДЕО: Рецепт за маска од сода бикарбона за блескав тен

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Преземено од Прес24

singlepost_text