Ќе патувате во Грција? – Внимавајте што носите преку граница зашто…

Ќе патувате во Грција? – Внимавајте што носите преку граница зашто…

Планирате да летувате во Грција? И првите список за храна која сакате да ја посенете со себе за да поминете поевтини? Заборавте на ајвар, салами, сарми, полнети пиперки и месо.

Не само што ќе ви ги одземат ако ве фатат, туку може да добиете и казна.

Колку Грците се сериозни во оваа одлука зборуваат многуте ригорозни контроли на влезот во Грција. Српските туристи кои одат со сопствен превоз, бар за сега се безбедни и можат да ја пренесат храната бидејќи грчките цариници автомобилите брзо и лесно ги пуштаат. Но, што се однесува во автобусите тоа е нешто поинаку.

Сепак бидете внимателни каква храна носите кога патувате во Грција бидејќи според законите на ЕУ, забранет е внес на секој прехрамбен производ произведен надвор од ЕУ и не е вакумиран.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Џејми Оливер чека петто дете

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

Преземено од Прес24