Брзо лепче со лук, буковец и маслиново масло

Брзо лепче со лук, буковец и маслиново масло

Одличен рецепт кој ни го испраќа Филип. Мирисот кој ќе доаѓа од кујната ќе биде магнет за сите да пробаат веднаш штом излезе од фурната 🙂

Состојки:

 • 550 гр брашно
 • 230 мл млака вода
 • 1 квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 120 гр маргарин
 • 1 лажица буковец
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 лажици крупна сол
 • малку маслиново масло

Начин на готвење:

 1. Во сад ставете ја млаката вода, додадете го брашното, солта, шеќерот и додадете го сувиот квасец.
 2. Оставете го тестото да нарасне околу 45 минути.
 3. Нараснатото тесто уште малку замесете го и поделете го на парчиња за лепиња. Ставете ги во плех за печење. Налејте маслиново масло на дното на плехот и на долниот дел од самото тесто и попрскајте со крупна сол и буковец.
 4. Во меѓувреме растопете ги маргаринот, додадете крупна сол, сечкан лук, буковец и убаво измешајте. Важно е смесата да биде многу густа. По вкус, доколку не постите, наместо маргарин може да употребите и путер.
 5. Печете на 220 степени во загреана рерна околу 30 минути. Пред самиот крај на печењето, секое лепче премачкајте го во еден дел со смесата и вратете во загреаната рерна додека убаво да се стврдне.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)