Ориз chili con karne

Ориз chili con karne

Со овој рецепт на Ана, дури и оние кои не се љубители на оризот ќе изедат најмалку една чинија 🙂 Еве како да го приготвите:

Состојки:

  • 1 шолја ориз
  • 400 гр сос chili con karne
  • 350 гр пилешки гради
  • вода

Начин на готвење:

  1. Оризот се мие и се става во земјена тава со поклопец. Се додава сосот и вода да покрие еден прст над смесата.
  2. Најодозгора ставете ги пилешките гради.
  3. Се поклопува со капакот од тавата и се пече околу 40 минути на температура од 200 степени.

На здравје!

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак

singlepost_text