Со Нордиска диета слабејте без гладување

Со Нордиска диета слабејте без гладување

По две години истражување концептот наречен Нордиска диета би можел да биде потполна револуцијана подрачјето на здрава и балансирана исхрана.

Оваа диета ги покажала следниве резултати: за 12 недели, природно се губат три килограми.

„Тешко е да се одреди како делува секоја состојка, но очигледно е дека се губат килограми“ – изјавил професорот Thomas Larsen.

Во основа овој начин на исхрана содржи некои состојки кои се класични и се неизбежни во нордиската кујна: риба, оревести плодови, топчесто овошје и сиров зеленчук, месо од дивеч.

Уште една од главните идеи на оваа диета е умереноста и избегнување на изгладнувањето.

Останатите принципи се:

Јадете храна од вашиот регион

Хранете се со продукти кои успеваат во вашиот регион и зголемете ја креативноста со сезонската храна.

Домашните оброци се клучни за диетата

Со домашното готвење се препорачува подготовка на едноставни јадења кои се готови за половина до еден час.

Јадете повеќе разновидни прилози

Повеќето различни јадења и прилози ќе го направат оброкот поздрав, а прилозите се всушност клуч за здравата исхрана. Прилогот треба да се состои од зеленчук варен во вода, или на пареа со малку оцет, маслиново масло, сенф или магдонос. Како зачини можете да користите и ким, јогурт или лимон.

Маснотијата заменете ја со благи зачини

Наместо да го пржите зеленчукот, мрсниот начин на подготовка заменете го со шеќер. Користете мед наместо масла за да го намалите горчливиот вкус на сварениот зеленчук.

Киселото е важно

Во секојдневното јадење користете кисели краставички, цвекло и домати.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Превземено од Хајд Парк