Протеините – основа на ефикасните диети

Протеините – основа на ефикасните диети

Жените често го избегнуваат месото и млечните производи зошто мислат дека содржат премногу калории. Но треба да знаете дека токму протеините го контролираат апетитот и го активираат метаболизмот и согорувањето на енергија.

Протеините се во основата на структурата на сите клетки. Освен тоа тие се и извор на енергија. Во просек, протеините треба да претставуваат 20-25% од вкупниот дневен внес на калории.

Храна богата со протеини е: месото, рибата, млекото и млечните производи, јајцата, леќата, јатките, соја и нејзините продукти. Зеленчукот исто така содржи протеини и антиоксиданси, како например пченката, гравот и брокулата.

Значи, она што треба да го сторите, ако целта ви е намалување на килограми, ограничете го внесот на масти од животински потекло и јаглехидрати. Ако начинот на исхрана биде базиран основно на протеини, зеленчук и овошје, резултатот ќе биде гарантиран.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Хајд Парк

singlepost_text