Кој е наједноставниот трик со кој најбрзо ќе го изладите жешкото кафе?

Кој е наједноставниот трик со кој најбрзо ќе го изладите жешкото кафе?

Шољата топло кафе за многумина е вистинско уживање, но тоа не смее да биде ниту премногу ладно ниту премногу топло бидејќи тогаш не е вкусно, односно невозможно е да се пие.

За да се олади кафето обично треба да поминат неколку минути, но постои трик со кој кафето многу побрзо ќе се олади.

Веруваме веќе ви текна дека се што треба да направите е да ставите метална лажичка во шољата со кафе и металот ќе ја врзе топлината за себе. Веќе по неколку секунди лажичката ќе стане топла, а кафето помалку жешко.

На истиот начин можете да ја разладите и супата или кое било течно јадење. Кога ќе го ставите во сад едноставно оставете ја лажицата во него и јадењето многу побрзо ќе се олади.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Преземено од Прес24

singlepost_text