Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Дали им робувате на цигарите и баш никако не можете да ги оставите и покрај кашлицата и другите штетни последици? Во тој случај почесто консумирајте производи и напитоци кои можат да ги прочистат белите дробови и да ви овозможат полесно да дишете.

Можат да ви помогнат чаевите, пред се, оние од свеж ѓумбир, но и од борови иглички или коприва, кои можете да ги јадете и како салата. Јадете риба и јагнешко, затоа што содржат моќен антиоксиданс – селен. Консумирајте и јајца и житарки.

Пченката шеќерец е полна со бета-криптоксантин кој докажани ги штити белите дробови од карцином затоа што се однесува како моќен антиоксиданс. Ако е некако можно, набавете од оној што е природно, органски одгледан. Слично дејство имаат и портокалите.

Црвениот и белиот кромид заради својот состав имаат антиканцерогено дејство. Студиите покажале дека кај луѓето со карцином кои редовно го консумираат овој зеленчук, е спречено настанувањето на нови туморни клетки. Секако, непријатниот здив е неизбежен, но помислете и на мирисот на цигари во устата и на облеката, па кромидот нема да ви делува толку неподносливо.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Хајд Парк

singlepost_text