ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Редовните вежби и правилно одбраните намирници се најдобрата комбинација, посебно за намалување на обемот на струкот.

Постои причина зошто се вели дека стомачните доаѓаат од кујната.

Павлака

Павлаката содржи пробиотици кои помагаат во варењето на храната и ја спречуваат надуеноста. Освен тоа, павлаката е полна со протеини и лесна е за комбинирање со овошје и житарки за појадок. Минималниот број на калории е уште една голема предност. Секако, не претерувајте.

Домат

Доматот содржи чудесна комбинација од вода и калиум која е идеална за исфрлање на вишокот соли и вода од организмот. Големата количина на влакна и малиот број на калории се уште една добра причина зошто секој ден треба да си подготвувате салата од домати.

Авокадо

На бројните благодети на авокадото им нема крај. Богато е со витамини и минерали, содржи здрави масни киселини кои помагаат во борбата со лош холестерол и го спречува таложењето на маснотии.

Киноа

Релативно непознат плод во нашите краеви, со потекло од Јужна Америка. Киноата е посебно добра за луѓето кои не поднесуваат глутен. Може да ви послужи како добар диетален додаток и богат извор на енергија.

Јајца

Еден од најевтините и најдобри извори на протеини. Едно тврдо варено јајце содржи 60 до 70 калории, а заради големото количество на протеини долго ќе ве задржи сити.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Хајд Парк