Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Оние кои планираат да одат на одмор во Грција оваа сезона, најевтино ќе поминат ако купуваат храна во супермаркетите. Затоа еве ги цените.

Цена на намирници од маркет (во евра)

Леб – 0.7 до 1
Млеко ( 1литар) – 1.10 до 1.60
Јајца (6) – 1 до 1.20
Кечап – 3 до 4
Масло (1 литар) – 1,60
Маслиново масло – 5 до 10
Путер – 4 до 5
Јогурт – 2 до 4
Тестенини – 1 до 2
Тоалет хартија – 4 до 10
Брашно (1 килограм) – 0,6
Шеќер (1 килограм) – 1
Фета сирење (1 килограм) – 5 до 7
Кашкавал (200 грама) – 3 до 4
Салама (1 килограм) – 7 до 16
Домати (1 килограм) – 1,20 до 1,50
Краставица (парче) – 0,5 до 0,6
Компир (1 килограм) – 0,75
Кромид (1 килограм) – 0,75 до 0,80
Пиперки (1 килограм) – 2 до 2,10
Тиквици (1 килограм) – 0,8 до 0,9
Јаболка (1 килограм) – 2,40
Праски (1 килограм) – 1,80
Кајсии (1 килограм) – 3 до 4
Вишни – 3 до 4
Јагоди (пакување) – 1
Лубеница (1 килограм) – 0,8
Лимон (1 килограм) – 1 до 1,10
Мајонез – 3 до 4
Сенф – 1 до 2

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Преземено од Прес24