Сос од сенф и мед

Сос од сенф и мед

Ние во редакцијата на Gotvi.mk познаваме многу луѓе на кои овој сос им е еден од најомилените со месо или некоја салата. Еве многу мал дел од она што го научивме за време на Часовите за готвење со Шеф Маре Јаневска – готвач во Британската амбасада и резиденција, а во рамки на проектот Кулинари.

Состојки:

  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица мед
  • сок од1/2 лимон
  • сол и бибер
  • 1 лажичка соја сос
  • 1 лажица маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Состојките додавајте ги по овој редослед.
  2. Со додавање на секоја нова состојка, убаво мешајте да стане компактна смесата.
  3. На крај, го додаваме маслиново масло за јадење и мешаме додека да се згусне.

Повеќе информации за часовите за готвење кои се одржуваат во средното училиште за угостителство и туризам „Лазар Танев“, а во рамките на проектот кој го спроведува Здружението за социјални иновации „АРНО“ прочитајте тука: https://gotvi.mk/2016/04/28/naucete-da-gotvite-so-profesionalni-gotvaci/.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Телешко месо во сос од буковка

Салата со рукола и пилешко

Полнети тиквици

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата