Јадете го ова и заборавете на целулитот

Јадете го ова и заборавете на целулитот

Целулитот е еден од најголемите непријатели на женското тело. Но, ако внимавате на исхраната, вежбате и редовно консумирате од овие намирници ќе заборавите дека некогаш сте го имале.Не се изгладнувајте, туку консумирајте го следново:

  1. Лосос

Слободно уживајте во вкусот на здравиот лосос и не дозволувајте да ве плашат приказните за тоа дека тој е преполн со маснотии. Точно е дека лососот има масти, но тие се здрави и ќе ви помогнат да ослабете и да го отстраните целулитот.

  1. Чили пиперки

Ако сакате лута храна, тогаш во вашето дневно мени додајте ги и црвените, чили пиперки. Овие пиперки го забрзуваат метаболизмот и се полни со витаминот Б6. Токму овој витамин е важен кога станува збор за отстранување на целулитот, бидејќи помага во зајакнување и обновување на сврзаното ткиво.

  1. Боровинки

Боровинките се вкусни и здрави, но и го подобруваат квалитетот на кожата. Тие содржат и силни антиоксиданси кои помагаат во согорување на мастите поврзани со поткожното ткиво.

  1. Јаболков оцет

Сигурно до сега сте слушнале за диетата со јаболков оцет, која е доста делотворна и при слабеење, но и во борбата против целулитот. Благодарение на високата концентрација на магнезиум, калциум и калиум, овој оцет помага во детоксикација и исфрлање на вишокот течности.

  1. Црна чоколада

Ова слатко задоволство е одличен сојузник во борбата против целулитот. Природното какaо е преполно со антиоксиданси, кои ги разградуваат маснотиите и ја подобруваат функцијата на сите ќелии во организмот, дури и оние кои ја градат кожата.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Преземено од Хајд Парк: http://hajdpark.mk/namirnici-so-koi-ke-zaboravite-na-celulitot/

singlepost_text