Исхрана за дефинирање на мускулите

Исхрана за дефинирање на мускулите

Ако имате за цел да ја дефинирате мускулната маса и ако ве интересира каква исхрана треба да практикувате за да го постигнете тоа, прво што треба да знаете е дека за дефинирање на вашата мускулна маса директно се задолжени јаглените хидрати и протеините.

Намирниците богати со јаглени хидрати, најмногу треба да се внесуваат за појадок и кога ве очекува зголемена физичка активност, а со самото тоа и трошење на енергија.

Ако во спомнатиот период на денот не му обезбедите на организмот доволно јаглени хидрати, вашиот организам ќе ги троши резервите и нема да дојде до формирање дефинирана мускулна маса, туку ќе дојде до опаѓање на дефиницијата. Сепак, со внесување на количината на јаглени хидрати не треба да се претерува и не треба да се внесуваат во период на денот кога не сте физички активни, бидејќи во тој случај ќе се претворат во непосакувана масна наслага на вашето тело.

Намирници кои треба да се внесуваат со цел да се обезбеди идеална количина на јаглени хидрати се: лебот, житариците, обарениот зеленчук, оризот, свинското месо, месните преработки.

Со јаглените хидрати неопходно е да се внесува доволна количина на протеини, кои при вежбањето и во процесот на дефинирање на мускулната маса директно се претвораат во мускули.

Протеините треба да се внесуваат во текот на целиот ден и нив ги има во намирниците како што се мешункастиот зеленчук, сојата, црвеното месо, белото месо, јајцата, оризот и бананите.

Во наброените намирници во зависност од потребите и напредувањето во процесот за дефинирање на мускулната маса, можете да додадете и соодветни протеински додатоци на исхраната кои се достапни во аптеките, а за кои можете да добиете информации кај својот инструктор за вежбање.

Со соодветната исхрана и тренинг, за дефинирање на мускулната маса неопходно е да се внесува и соодветна количина на течности, која го овозможува разградувањето на протеините во организмот и допринесува кон нивното претворање во мускули.

Кон ваквиот режим на исхрана треба упорно да се придржувате во текот на целиот процес на дефинирање на мускулна маса, за таа да се одржи и сочува.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Превземено од Хајд Парк

singlepost_text