Без диета и вежбање – 5 совети за лесно симнување на килограмите

Без диета и вежбање – 5 совети за лесно симнување на килограмите

Слабеењето е повторно во мода затоа што се приближуваме до одморот, а пролетните денови ги донесоа и вообичаените проблеми со облеката која досега висеше во плакарот и ја чекаше сезоната.

Овие 5 здрави навики ќе го забрзаат топењето на насобраното сало и симнувањето на килограмите без диета и вежбање.

1.Јадете банани – секоја банана содржи дури 500 мг калиум, кој е познат по тоа што одлично го забрзува метаболизмот.

2.Внесувајте протеини – освен што се градежен материјал за мускулите, протеините помагаат за согорување на маснотиите, па слободно навалете на риба, пилешко, мисиркино и слично…

3.Пијте повеќе вода – барем литар ипол на ден, затоа што добро хидритизираното тело полесно ги исфрла токсините и вишоците од себе, а еве и еден совет – ако сте жедни, веќе сте дехидрирале, затоа пијте пред да почувствувате жед.

4.Пијте зелен чај – Иако не е зима, две шолји зелен чај дневно ќе ви помогнат во топењето на маснотиите во телото, а нема значајно да го зголемат внесувањето на кофеин.

5.Намалете го стресот – хормонот на стрес кротизол, кој се излачува во стресни ситуации, придонесува за дебелеење. Затоа, помалку стрес – помалку килограми.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Превземено од Прес24

singlepost_text