ВИДЕО: Колку состојки беа потребни за најдолгата пица на светот?

ВИДЕО: Колку состојки беа потребни за најдолгата пица на светот?

Повеќе од 250 готвачи од цела Италија се собраа во Неапол за да ја направат 1.853 метри долгата пица за да го соборат светскиот рекорд.

За оваа пица им беа потребни 2.000 килограми брашно, 1.600 килограми домати, 2.000 килограми моцарела и 200 литри вода, 30 килограми босилек, а користеле и 5 печки на дрва.

Тие успејаа да го соборат Гинисовиот рекорд направен минатата 2015 година во Милано и да се запишат како готвачи кои ја направиле најдолгата пица во светот. Пицата била доделена во хуманитарни цели што е секако за посебна пофалба.

Секако сите состојки што ги ставивме се со највисок квалитет, се фалат пица-мајсторите. Погледнете повеќе информации за овој несекојдневен подвиг во видеото:

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Фото: EURONEWS