Иновативно – Бурек со еурокрем и плазма

Иновативно – Бурек со еурокрем и плазма

Продаваат и по 15 тепсии на ден – бурекот со сирење, месо, спанаќ, праз си доби уште една конкуренција во една пекара во Белград.

„Искрено, не знам од каде ми дојде оваа идеја. Седев со мајка ми и разговаравме за новините кои можам да ги воведам во пекарата, а во исто време тоа да биде иновативно. Само и реков, ајде да направиме благ бурек“, вели Мара, 27годишната сопственичка на оваа пекара за српки „Блиц“.

Таа дополнува дека на почетокот овој бурек со еурокрем и плазма го барале само помладите генерации, додека од ден на ден се бара парче повеќе од сите генерации.

Мара истакнува дека начинот на правење е ист како и за другите типови бурек, а вкусот на овој бурек е сличен на блага палачинка. Сè се прави рачно, без адитиви, а главниот пекар е од нашата земја, Македонија 🙂

Цената за 1 килограм од бурекот со еурокрем и плазма е 5 евра или околу 300 денари.

Епа македонски пекари, или направете нешто друго иновативно, или превземете го рецептов, па и ние да го пробаме овој специјалитет.

Целата сторија можете да ја прочитате на веб страната на Блиц на следниот линк: http://www.blic.rs/vesti/beograd/burek-sa-eurokremom-i-plazmom-prodaju-i-po-15-tepsija-dnevno/lznp6w5?ref=fbblic

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Фото: Mondo.rs

singlepost_text