Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Палачинките се дел од омилените јадења на менијата во речиси сите држави и континенти во целиот свет. Прв пат палачинките се опеани уште од старогрчките поети пред нашата ера.

Англискиот збор pancakes за прв пат се споменува во Англија во 15 век, а неколку држави во светот, меѓу кои и Канада, Велика Британија, Исланд, Нов Зеланд и Австралија имаат и Ден на палачинките.

Палачинките се идеални за секој оброк во денот, а можат да се направат во солена и блага варијанта

Во продолжение прочитајте топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки:

1. Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено – Потребни ви се само две состојки, а овие палачинки не содржат лактоза, глутен и рафиниран шеќер. Целиот рецепт прочитајте го тука: https://gotvi.mk/2016/05/08/recept-za-palacinki-koi-mozete-da-gi-jadete-neograniceno/

2.Солени палачинки – Можете да ги сервирате кога ќе ви се најават гости или како предјадење за целото семејство. Рецептот можете да го прочитате тука: https://gotvi.mk/2016/05/05/soleni-palacinki/

3.За сите гурмани: Палачинки кватро салами – Одличен специјалитет кој никого нема да остави рамнодушен. Ако ги направите кога ќе ви дојдат гости, со сигурност ќе ви го побараат овој рецепт: https://gotvi.mk/2016/04/03/palacinki-quatro-salami/

Палачинки кватро салами

4.Посно: Палачинки без зејтин – Заблуда е дека палачинките не може да бидат посни. Прочитајте го овој рецепт за посни палачиники и уживајте во брзината на готвењето: https://gotvi.mk/2016/03/25/posno-palacinki-bez-zejtin/

5.Палачинките на Леа – Здраво, вкусно, едноставно и брзо. Направете малку промена во исхраната со овие овесни палачинки кои можат да бидат во солена или блага варијанта. Рецептот прочитајте го тука: https://gotvi.mk/2016/03/19/palacinkite-na-lea/

6.Палачинки за 3 минути – Брз десерт на кој му се радуваат сите генерации. Подгответе ги овие палачинки и споделете го рецептот со вашите пријатели. Филот е по ваша желба. Детали за рецептот прочитајте тука: https://gotvi.mk/2016/02/22/palacinki-za-3minuti/

7.Палачинки со мед и ореви – Пробајте ги овие палачинки со мед и ореви по традиционален, а за многумина незаменлив рецепт: https://gotvi.mk/2016/02/20/palacinki-so-med-i-orevi/

Овесни палачинки Леа

8.Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт – Овој рецепт е вистински предизвик за сите љубители на палачинки. Прочитајте како да подготвите Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт: https://gotvi.mk/2016/02/17/amerikanski-palacinki-po-vrven-a-ednostaven-recept/

9.Палачинки на кои не можете да им одолеете – палачинки со крем, чоколаден прелив, ореви и џем од вишни. Многу се вкусни, а еве го рецептот: https://gotvi.mk/2016/02/15/palacinki-na-koi-ne-mozete-da-im-odoleete

10.Џиновска блага палачинка – Џиновската блага палачинка се готви многу едноставно и секој член на семејството може да ја подготви како одлично изненадување. Еве го рецептот: https://gotvi.mk/2016/02/08/dzinovska-blaga-palacinka/

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодоливо: Топ 10 мафин рецепти

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

ВИДЕО: 10 креативни рецепти за кои ви се потребни само компири

singlepost_text