Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

Силната желба за цигара веднаш после јадење е нешто заедничко кај повеќето пушачи. Често веднаш палат затоа што мислат дека ќе им помогне при варењето на храната, но науката целосно се спротивставува на нивната теорија.

Имено, цигарата ги иритира цревата, но и останатиот дел од дигестивниот систем кој тогаш влијае на целото тело. Никотинот од цигарите се врзува за кислородот во крвта бидејќи после јадење, кога дигестивниот систем работи под полна пареа, послесно се апсорбира. Поради тоа пушењето после јадење може да предизвика низа проблеми во дигестивниот систем, од иритација до сериозни заболувања.

Бројни истражувања покажале дека пушењето после јадење е 10 пати полошо од „нормалното“. Поточно, една испушена цигара има влијание како 10. Затоа после оброк причекајте минимум половина час пред да запалите цигара.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

Преземено од Прес24: http://press24.mk/zoshto-ne-smeete-da-zapalite-cigara-vednash-po-jadenjeto

singlepost_text