Брз видео рецепт: Слатко – солени коктел ражничи

Брз видео рецепт: Слатко – солени коктел ражничи

Кога се наоѓате во брзање бидејќи за неколку часа ви доаѓаат гости, погледнете го овој брз и вкусен рецепт за слатко – солени ражници на кои досега ретко кој им одолеан.

Потребни ви се 5 состојки и тоа: суви сливи, сува смоква, кашкавал, бадем, сланина.

Во внатрешноста на сувата слива и смоквата ставете мало парче кашкавал и бадем. Убаво завиткајте ги во тенко парче сланина. Ставете го на стапче за ражнич. Повторете ја постапката.

Ражничите ставете ги во тава и врз нив нанесете рузмарин. Печете во претходно загреана рерна на 250 степени околу 10 минути, односно додека сланината да се стопи.

Повеќе детали погледнете во видеото:

Повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови прочитајте тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Маринирани пилешки ражниќи

Брзо мезе за ненајавени гости

Брза даска кога ќе ви се најават гости

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Солени палачинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Брзи друштвени тортиљи за 5 минути

singlepost_text