Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Со овие 5 едноставни правила можете да го забрзате метаболизмот и да го забрзате процесот на слабеење.

Па ако мислевте денес да го прескокнете појадокот, размислете уште еднаш.

Внесете најмалку 8 грама влакна

Влакната ќе ве одржат сити и нема да посегнете по грицки сè до ручекот. Затоа важно е да консумирате житарки, тиква, круши, банани, портокал…

Појадувајте штом се разбудите

Искористете го потенцијалот на организмот за согорување на масти и јадете штом станете, односно најдоцна 1 час откако ќе се разбудите. На тој начин ќе го забрзате метаболизмот и ќе ги избегнете нападите на глад.

Јадете протеини, а помалку шеќери

Слатката храна изгледа примамливо, но е погрешен избор. Наместо да бирате храна со повеќе калории која не ви дава енергија, консумирајте намирници полни со протеини како јајца и печива од брашно од цело зрно.

Грижете се за големината на порцијата

Појадокот треба да ве засити, не да ве прејаде. Сите нутриционисти препорачуваат околу 350 калории за појадок.

Никогаш не го прескокнувајте појадокот

Прескокнувањето на оброци е најлошото нешто што може да го направите кога се обидувате да ослабете. Ова посебно се однесува на појадокот, кој доколку не го внесете на време може да ви предизвика константна глад во текот на целиот ден.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Преземено од Хајд Парк: http://hajdpark.mk/5-pravila-za-pojadok-so-koi-ke-oslabete/

singlepost_text