Милиброд по едноставен, а многу вкусен рецепт

Милиброд по едноставен, а многу вкусен рецепт

Милибродот направен по овој рецепт буквално се топи во уста. Многу вкусно и едноставно, а финалниот резултат е среќа и задоволство на лицата на оние кои ќе пробаат макар и половина парче 🙂

Состојки:

 • 750 гр брашно
 • 350 мл млеко
 • 150 мл масло за готвење
 • 180 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 свеж квасец
 • 300 – 500 гр мармалад по вкус

Directions

 1. Place your list items here

Начин на готвење:

 1. Ставете го квасецот да нарасне со по 1 лажица шеќер и брашно и 2-3 лажици млеко.
 2. Во посебен сад се ставаат сите состојки освен квасецот и мармаладот. Се додава нараснатиот квасец.
 3. Се замесува тесто и се остава околу 30 минути на нарасне. Потоа, се меси уште еднаш и се дели на 3 еднакви дела. Секој дел се расукува како кора и се премачкува со мармалад.
 4. Од добиените кори се формираат ролати  кои се ставаат во претходно премачкан плех со масло за јадење и се остават уште 20 минути да нараснат.
 5. Потоа се премачкуваат со разматена жолчка и се посипуваат со шеќер. Ролатите се печат 40 минути на температура од 180 степени.

На здравје!

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Милиброд од интегрално брашно

Куглоф колач

Бомбици од пченица

Џиновска блага палачинка

Чоко кокос коцки

Палачинки за 3 минути

Неговото височество: Топло – ладен колач

singlepost_text