Солени палачинки

Солени палачинки

Можете да ги сервирате кога ќе ви се најават гости или како предјадење за целото семејство.

Состојки:

 • 7 лажици Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 3 јајца
 • 300 мл млеко
 • 125 гр путер
 • 200 гр павлака
 • 200 гр шунка
 • 200 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Се матат јајцата заедно со брашното и млекото сé додека не се добие смеса за палачинки.
 2. Во голем плех се става путерот и се загрева во загреана рерна на температура од 180 степени додека целосно не се растопи.
 3. Ја додаваме смесата на загреаниот и растопен путер. Печеме околу 20 минути на истата температура. Ја оставаме палачинката малку да се олади.
 4. Филуваме со павлака, парчиња кашкавал и шунка. Потоа ја ролуваме во форма на голема палачинка, сечеме на парчиња и сервираме во украсна чинија.

На здравје!

Екстра бело брашно тип 400 Жито Лукс