Неодоливи фурнарини

Неодоливи фурнарини

Овој италијански специјалитет одличен е во комбинација со свежа или крем салата. Може да го направите и во посна варијанта.

Состојки:

 • 500 гр Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 3 мали лажици сол
 • 2 големи лажици шеќер
 • 1 квасец или прашок за печиво
 • 1 шолја млеко
 • 200 мл вода
 • масло за готвење

Фурнарини Жито Лукс 2

Начин на подготовка:

 1. Од состојките замесете го тестото додека не добие мазна и тркалезна форма. Оставете го во сад да нарасне околу 40 минути.
 2. Тестото поделете го на 3 дела и формирајте топчиња. Секое топче убаво поминете го со сукало додека не стане тенко.
 3. Врз целата површина наросете тенок слој масло за готвење, а потоа и сол, сусам и оригано.
 4. Ставете го да се пече во загреана рерна на температура од 180 степени околу 20 минути.

 

Bon Appétit!

Екстра бело брашно тип 400 Жито Лукс