Пченична каша

Пченична каша

Одличен оброк за луѓе кои се гурмани и не можат да се заситат. Оваа каша која ја подготвува Ана ќе ве држи сити цел ден.

Состојки:

  • 1 шолја пченица
  • 2 лажички мешавина од мелени четири семиња
  • 1 банана
  • 1 јаболко
  • 1 шоља јогурт

Пченицата потребно е претходно да биде откисната 24 часа во вода, процедена и ставена во тава да пушти никулци.

Сè се блендира и добиената каша слободно може да се конзумира.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Повеќе посни и веге рецепти

Бомбици од пченица

Направете вкусен појадок

Брз појадок со туна салата

Витамински појадок

singlepost_text