Макарони болоњезе

Макарони болоњезе

Ана вели дека често ги приготвува овие макарони бидејќи освен што се многу вкусни, се и сочни и имаат богат вкус.

Состојки:

 • 500 гр макарони
 • 500 гр мелено месо
 • 1 поголем кромид
 • 2 моркова
 • 3 чешниња лук
 • магдонос по желба
 • куркума
 • црн бибер
 • мајчина душица
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во посебно тенџере се варат макароните.
 2. Во друг сад се пропржува ситно сецканиот кромид, лук и ренданите моркови. Откако кромидот ќе добие кристална боја се додава меленото месо. Кога месото ќе биде испржено се додаваат сите зачини.
 3. Послужување: во рамен сад се ставаат 2 црпалки макарони. Врз нив се нанесува месото. Месото го прелеваме со домашна салца. Декорираме со кашкавал по вкус.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Неодоливи посни макарони

Макарони салата

Макарони во бел сос

Макарони со сланина

Канелони болоњезе

singlepost_text