Колач со афион

Колач со афион

Одличен колач за комбинација со кафе!

Состојки:

  • 4 чаши Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
  • 2 чаши млеко
  • 2 чаши шеќер
  • 2 чаши масло за јадење
  • 100г афион во зрно
  • 1 ќесичка ванилин шеќер
  • 1 ќесичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки треба добро да се измешаат.
  2. Смесата се истура во подмачкан и побрашнет правоаголен сад и се пече во загреана печка на 200°С, 30 до 40 минути.
  3. Оладениот колач се декорира со чоколаден прелив или со шеќер во прав.

Уживајте во денот!

Екстра бело брашно тип 400 Жито Лукс

singlepost_text